Elena Vyalbe: biografie, osobní život, fotografie Vyalbe Elena Valerievna

Obsah:

Její jméno navždy vstoupilo do historie národního sportu. Třikrát vyhrála olympijské hry a mnohý může závidět klenoty a ocenění této rázné a cílevědomé ženě. Kdo je ona? Slavná lyžařka Elena Vyalbe, která je ve své profesi považována za nejlepší z nejlepších. Ve své kariéře dokázala dosáhnout závratných úspěchů a její jméno bylo navždy zapsáno na stránkách Guinessovy knihy rekordů. Díky své vytrvalosti, píli, odhodlání a vůli vítězit dokázala Elena Vyalbe získat mnoho ocenění v lyžařských sportech. Byla cesta budoucí olympijské vítězky na vrchol Olympu snadná? Samozřejmě že ne.

Fakta o biografii

Vyalbe Elena Valerievna je rodačka z města Magadan. Sportovec se narodil 20. dubna 1968. Od mládí začala dívka projevovat zvýšený zájem o běžecké lyžování.

Elena Vyalbeová

S neskrývaným obdivem sledovala, jak dospělí strýcové a tety procházejí zasněženou silnicí, která vedla vedle domu, kde dívka bydlela. Když jí bylo osm let, přihlásila se do školního oddílu mládeže, aby se naučila základytento oblíbený sport. Mentory budoucího olympijského vítěze byli Gennadij Popkov a Viktor Tkachenko. Byli to oni, kdo udělali vše pro to, aby se Elena Vyalbeová, jejíž biografie říká, že její život vyšel tím nejlepším způsobem, stala skvělou sportovkyní. Udělali z ní "magadanský nugget" - tak celá země později nazývala trojnásobnou olympijskou vítězku.

Jaká je chuť vítězství?

Už v jedenácti letech se Elena Vyalbe stala členkou sportovního týmu regionu Magadan v běhu na lyžích. O tři roky později bude dívka oceněna titulem mistryně sportu a cesta do hlavního týmu národního týmu dospělých SSSR je pro ni zaručena.

Vyalbe Elena Valerievna

Ale Elena Vyalbe, jejíž biografie je plná sportovních úspěchů, získala své první vítězství v běhu na lyžích již v raném věku, když se zúčastnila mistrovství Ústřední rady DSO Trud. A přestože byly dívčiny soupeřky starší než ona, dokázala vyhrát druhé místo. Už tehdy se ukázalo, jaké komponenty Eleně pomohou dosáhnout vysokých sportovních výsledků: své budoucí profesi se oddala na sto procent a pracovala na sobě 24 hodin denně.

První místo

Skutečným triumfem byla účast dívky z Magadanu na juniorském šampionátu v roce 1987, který se konal v Itálii. Na něm dostává Vyalbe Elena Valerievna svou první zlatou medaili. Po nějaké době si mladá atletka zařídí svůj osobní život a stane se manželkou lyžaře z Estonska - Urmase Vyalbeho.

Elena Vyalbeováfotka

Brzy porodí syna a po přestávce se vrací k profesi.

Nové výšiny

V roce 1989 se v Lahti konalo mistrovství světa a naši zemi reprezentovali sportovci nejvyšší úrovně: Tikhonova a Smetanina. Finové - Kirvesniemi a Matikainen - vážně soutěžili se sovětskými dívkami. Nikdo se však nemohl stát důstojným soupeřem Eleny Vyalbe, která předváděla „akrobacii“na vzdálenostech 10 a 30 kilometrů volným způsobem. Poté někteří odborníci předpovídali, že vrchol sportovní kariéry magadanské pecky bude klesat. A dívka prokázala mylnost tohoto pohledu a skvěle se předvedla na příštím italském šampionátu: stala se nejen nejlepší ve volném stylu, ale také obsadila první místo v závodě na vzdálenost 15 kilometrů v klasickém stylu. Elena Vyalbeová, jejíž fotografie často zdobila stránky sportovních novin, se tak stala majetkem a chloubou naší země.

Místo zlatého bronzu

Olympiáda v roce 1992 začala ve francouzském Albertville.

Životopis Eleny Vyalbe

Naši fanoušci byli plni nadějí, že lyžař z Magadanu získá první místo. Osud si ale udělal své vlastní úpravy… Místo prvního místa získala čtyřikrát třetí místo. Skutečnost, že se dívce podařilo prokázat dobré výsledky v týmové soutěži, však mohla „osladit hořkost pilulky“a „zlatá“ruská štafeta se přesto uskutečnila. Tak či onak, ale ne zcela vydařený výkon lyžaře nerozladil. „Stále mám před sebou spoustu vítězství. Jsem plný síly a energie,“řekl Vyalbe.

Následná olympiáda v Lillehammeru však pro sportovce také nebyla příliš úspěšná. Několik týdnů před začátkem soutěže pocítila vážnou malátnost, takže nemohla bojovat za rovných podmínek. Pak už jen účast ve štafetě přinesla našemu týmu zlato.

Znovu triumfovat

Ano, neúspěšné výkony na mezinárodních šampionátech nepodkopaly morálku magadanské atletky, ale pochopila, že je nutné analyzovat situaci a případně upravit její práci. Elena se rozhodla změnit svého mentora a vybrala si Alexandra Grushina jako svého mentora.

Životopis Vyalbe Elena Valerievna

A tato inovace přinesla pozitivní výsledky. Ukázalo se, že šampionát v roce 1997 byl ve sportovní kariéře Eleny Valerievny prostě okouzlující. Získala až pět zlatých medailí a svým soupeřkám nenechala žádnou šanci. Novináři opět začali říkat, že nejlepší lyžařkou je Elena Vyalbe. Fotografie vítěze se začala objevovat na titulních stránkách sportovních novin a časopisů.

"Která etapa byla nejtěžší a nejvíce odpouštějící?" - zeptali se "žraloci z pera." Lyžař odpověděl: „Nejtěžší byl cíl ve stíhacím závodě. Jen pomocí speciální fotografické techniky se podařilo určit vítěze mezi mnou a Italkou Stefanií Belmondo, se kterou jsme šli „jeden na jednoho“. A přesto se mi podařilo vyhrát. Pokud mluvíme o nejsnazší vzdálenosti v závodě, pak je to úsek cesty v cílové fázi štafety. Posledních 150 metrů do cílevlastnosti se ukázaly jako vítězné pro náš tým.“

Norský král blahopřál Vyalbovi k páté zlaté medaili a poznamenal, že Elena je velmi podobná starověké řecké bohyni vítězství. Do jisté míry se jeho slova ukázala jako prorocká.

Olympiáda v Noganu

V roce 1998 se Elena Vyalbe zúčastnila olympijských her, které začaly v japonském Noganu. Poté se Rusům podařilo v lítých bojích obsadit první místo ve štafetě 4x5. Na prvním a druhém úseku cesty naši lyžaři soutěžili s norskými sportovci.

Osobní život Eleny Vyalbe

Ve třetí etapě převzala štafetu Elena Vyalbeová a později ji předala Larise Lazutkinové, čímž se od svých soupeřů odpoutala o 23 sekund. Tímto výkonem ukončila atletka z Magadanu svou kariéru.

Regalia a ocenění

Během let tvrdé práce získala Elena Valerievna Vyalbe ta nejvyšší ocenění a klenoty. Je nejen Ctěnou mistryní sportu SSSR, ale také Ruska. Na 17. zimních olympijských hrách v roce 1994 byla vyznamenána Řádem přátelství národů, Řádem za zásluhy o stát a mimořádné sportovní výkony, Řádem za zásluhy vlasti, III. stupně, Řádem za vysoké sportovní výkony. Kromě toho byl lyžař z Magadanu oceněn čestným odznakem „Za rozvoj tělesné kultury a sportu.“

Od roku 2010 je prezidentkou lyžařské závodní federace.