Legendy světové atletiky: Kenenisa Bekele

Obsah:

Pokud je box dobrou šancí pro černého Američana uspět v životě, pak je atletika dobrou šancí pro Etiopana. Jedním z nejjasnějších příkladů tohoto tvrzení je příběh Kenenisy Bekele, afrického běžce, který své jméno navždy zapsal do anále světového sportu.

Z článku se čtenář dozví, jak hvězda mladého etiopského vytrvalce vystoupala na atletický Olymp. Článek se zaměřuje na přístup Kenenise Bekeleho k tréninku, jeho fyziologické údaje a zvláštnosti techniky běhu. Nabízí se také zajímavé informace o osobním životě sportovce, jeho zálibách a životních názorech.

město bekoji

Road to Glory

Velký africký běžec se narodil 13. srpna 1982 v etiopském městě Bakoji. Ve stejném městě se narodily sestry Dibabovy – v budoucnu také slavné africké běžkyně na dlouhé tratě. Kenenisa byl druhým ze šesti dětí v jeho rodině, což je na africké poměry považováno za zcela normální. Mimochodem, Kenenisův bratr Tariku také trénuje v etiopské reprezentaci a dokonce získal zlatou medaili na MS na 3000metry.

Rodina Bekeleových se zabývala zemědělstvím. Chov dobytka a pěstování plodin mu umožnilo trávit spoustu času venku.

Podle samotného Kenenise se jeho seznámení s běháním začalo poměrně brzy, ze školní lavice. Pro poznání musela budoucí hvězda světového sportu každý den 10 let chodit 10 kilometrů jedním směrem. Ve skutečnosti se ukázalo, že běh na překonání vzdálenosti do školy je mnohem příjemnější a užitečnější. Chlapec nejprve uběhl tuto vzdálenost za hodinu, ale pak vyrostl a svůj výsledek zdvojnásobil. Byly tedy učiněny první kroky na cestě ke světlejší budoucnosti. Zde se ukazuje, že spočívá tajemství sportovního tréninku běžců tohoto rozsahu.

Ve vzdělávací instituci se budoucí skvělý pobytář několikrát vyznamenal a získal školní kříže. V roce 1999 byl mladý muž zaznamenán a poslán bránit čest školy na provinčním mistrovství. Kenenisa pak suverénně obsadil první místo. Toto vítězství dalo sportovci vstupenku nejen na národní šampionát, ale také do velkého sportu.

Jedním z idolů pro mladého muže byl Haile Gibreselassie, legenda běhu na dlouhé tratě. To však Kenenisovi Bekeleovi nezabránilo v překonání mnoha rekordů slavného běžce.

povrchová úprava bekele

Úspěch ve sportu

Na národním šampionátu byl Bekele na 6. lajně, což bylo samozřejmě považováno za úspěch, vzhledem k obrovské konkurenci v národním týmu. Vycházející hvězdy atletiky si všimli profesionální trenéři běhu. Běžec byl požádán, aby soutěžil o profesionální sportklub Mugher Cement.

V 19 letech mladý muž ukázal svůj potenciál ziskem stříbrné medaile na juniorském mistrovství světa na 5000 metrů.

Od roku 2002 se sportovní kariéra Kenenisy Bekele prudce rozběhla.

Zlatá olympijská medaile

Nejvýznamnější ocenění sportovce lze nazvat zlatem v „top ten“a stříbrem v „pětce“na olympiádě v Aténách, zlaté medaile v podobných disciplínách v Pekingu 2008.

Sportovec je čtyřnásobným mistrem světa v běhu na 10 km, mistrem světa v roce 2009 v „pětce“. Bekele je navíc známý jako jeden z nejvíce zdobených běžců na lyžích. Stayer vyhrál více než 15 mistrovství světa v krosu!

bekele protáhnout

Bekele, přestože je mu 35 let, se nadále udržuje ve formě a vykazuje dobré výsledky. Jak už to u atletů bývá, s věkem začal zkoušet běhání na delší tratě. Například v roce 2016 sportovec vyhrál Berlínský maraton a vytvořil si osobní rekord 2 hodiny 3 minuty a 4 sekundy. Ukázalo se, že běžec urazil 42 kilometrů 125 metrů rychlostí přes 20 kilometrů za hodinu!

V běhu na 25 km si Kenenisa Bekele v prosinci 2017 vytvořil osobní rekord, když urazil vzdálenost za 1 hodinu, 13 minut a 43 sekund.

světový rekord

Sportovec stále drží světové rekordy v bězích na 5k a 10k.

mo, bekele a haile

Charakteristickévlastnosti a vlastnosti sportovce

Jednou z hlavních charakteristik nástavce je malá výška a váha. Kenenisa Bekele váží 56 kilogramů s výškou 165 centimetrů. Podobné ukazatele má mnoho legend světového běhu na dlouhé tratě. Například Mo Farah váží 58 kilogramů s výškou 165 centimetrů. Haile Gibresilassie byl ve svých nejlepších letech jen o 2 kilogramy lehčí než Bekele. Váha Kenenisa Bekeleho mu umožňuje běhat „od špičky“po dlouhou dobu a dělat obrovské skoky. Podobná technika běhu je typická pro mnoho etiopských sportovců.

bekele běží
bekele běží

Kenenis Bekele věnuje zvláštní pozornost dokončovacím akceleracím během tréninku. Posledních 400 metrů „desítek“je tento sportovec schopen běžet rychleji než 54 sekund, což je pro vytrvalce vynikající finiš.

kenenisa s manželkou

Soukromý život a společenské aktivity

Kenenisa je vdaná za etiopskou herečku Danavi Gebregzager. Pár má tři děti, všechny dívky. Během několika posledních let se sportovec postupně „resetoval“a snažil se trávit více času se svou rodinou.

Bekele je velvyslancem dobré vůle OSN, věnuje spoustu času a peněz problémům moderní Afriky.