Lyžař Northug Petter: biografie, úspěchy a zajímavá fakta

Obsah:

Northug Petter je slavný norský lyžař. Na svém kontě má mnoho ocenění a rekordů. 13x se stal mistrem světa, dvakrát vyhrál olympijské hry. Na mistrovství světa se stal absolutním rekordmanem, když dokázal zvítězit ve všech šesti disciplínách. Poté, co se stal také dvojnásobným vítězem Světového poháru, získal neoficiální titul Král lyží. Dvakrát uznán jako nejlepší sportovec v Norsku. Soupeři ho znají pro jeho jedinečnou schopnost zrychlit na cílové čáře a získat vítězství silným trhnutím. Zvláště se mu daří ve stylu bruslení.

Životopis lyžaře

Northug Petter

Northug Petter se narodil v roce 1986. Narodil se v norském městě Musvik v provincii Nur-Trendelag. Svou kariéru v profesionálním sportu zahájil účastí na kontinentálních soutěžích. Zejména ve skandinávských závodech dosáhl určitého úspěchu, když se sedmkrát dostal na stupně vítězů. Nejúspěšnější pro něj byly stíhací závody a 15kilometrové starty.

Nortug Petter debutoval ve Světovém poháru v sezóně 2005/06. Debutoval ve sprintu, který se konal v Drammen. Northug Petter skončil 35. Zároveň se i nadále paralelně účastnil skandinávských soutěží. Na konci sezónybylo oficiálně oznámeno, že dostává místo v národním týmu.

Ve stejné době, ve své první sezóně na Světovém poháru, Nortug vyhrál své první vítězství. 8. března 2006 skončil první ve skiatlonu ve švédském Falunu. Za sebou nechal dva Němce - Tobiase Angerera a Axela Teichmanna.

Northug Petter skončil druhý v posledním závodě této sezóny. Ve stejném skiatlonu mu vítězství uniklo, v cíli ztratil na Švéda Matthiase Fredrikssona necelé čtyři vteřiny. Celkově dokončil svou první sezónu Světového poháru na 15. místě.

Hvězda budoucnosti

osobní život pettera Northuga

Hvězda budoucnosti – tak nazvali Nortuga na začátku jeho sportovní kariéry mnozí novináři a nepropadli. O zakázku s ním soutěžilo hned několik výrobců lyžařského vybavení. Vítězství v této konfrontaci získal Fisher. V té době byl Nortug ještě juniorem, ale přesto byla v jeho smlouvě zahrnuta tarifní sazba. To se ještě nikdy mladému sportovci nestalo. Jízdné bylo vynásobeno 5 za předpokladu, že Nortug povede norský národní tým do světové elity do konce roku 2007.

V roce 2006 se zimní olympijské hry konaly v italském Turíně, ale Nortug nebyl zařazen do národního týmu. Skandinávci získali 3 stříbrné a jednu bronzovou medaili. Tento výkon byl považován za neúspěšný. Pak se mnozí, jako sám Nortug, divili, proč nebyl vzat na olympiádu.

Prvního velkého úspěchu se dočkal na mistrovství světa, které se konalo v roce 2007 v japonském Sapporu. Nortug vyhrál štafetu. A o dva roky později vČeský Liberec získal svou první zlatou medaili na mistrovství světa v individuálním závodě. Nor dojel na prvním místě v stíhacím závodě, kdy urazil 15 kilometrů klasickým stylem, a poté stejný počet v bruslení. Skvělé vítězství v tomto závodě bylo uznáno jako jeden z nejlepších umístění Pettera Northuga.

Královský rok

petter northug a carolyn

2010 byl pro Nortug skutečně hvězdným rokem. Na konci sezóny vyhrál poprvé v kariéře Světový pohár. 9x dorazil Nortug do cíle jako první, dalších 6x byl druhý a jednou obsadil třetí místo. Vnutit zdání boje mu dokázal pouze Čech Lukáš Bauer, který se stal druhým v celkovém pořadí. Ale ve skutečnosti k žádnému boji nedošlo, protože výhoda Northuga byla 600 bodů.

Ve stejném roce Nor triumfálně vystoupil na olympijských hrách v kanadském Vancouveru. I když se zpočátku všechno pokazilo. Nortug skončil na 41. místě na 15 km volným způsobem a byl ve skupině vedoucích v pronásledování, dokud nezaostal v posledním stoupání a obsadil pouze 11. místo.

Ale v cíli s hromadným startem na 50 km dokázal předstihnout Němce Axela Teichmanna o tři desetiny sekundy a získal tak první zlatou olympijskou medaili.

Ve štafetě běžel Nortug v poslední etapě a začal s odstupem ze čtvrtého místa. Podařilo se mu předjet vedoucí, ale v té době se od svých pronásledovatelů odpoutal Švéd Markus Hellner, takže Norové získali stříbro.

V závěrečném sprintu se Nortug utkal se dvěma Rusy NikitouKryukov a Alexander Panžinskij, prohráli s nimi a získali bronz.

V závěrečném týmovém sprintu vyhrál Nortug ve dvojici s Øysteinem Pettersenem další olympijské zlato. Pro norský tým to byla triumfální olympiáda, kde obsadili první místo v celkovém pořadí v běhu na lyžích.

Druhý triumf ve Světovém poháru

petter northug nejlepší povrchové úpravy

Ve Světovém poháru 2010/11 Nortug ztratil vítězství se Švýcarem Dariem Colognierem a obsadil druhé místo. V sezóně 2011/12 se stal třetí, což Kolínu umožnilo získat zlaté double. Teprve v sezóně 2012/13 znovu získal titul nejsilnějšího lyžaře planety.

V celkovém pořadí předstihl Švýcara Daria Cologniera, který byl tentokrát třetí, a Rusa Alexandra Legkova, který skončil na druhém místě. Jeho konečná výhoda byla téměř 200 bodů od nejbližšího pronásledovatele.

Druhý olympijský triumf

lyžař Northug Petter

Druhé olympijské hry v jeho kariéře byly neúspěšné. Pro začátek vynechal závod na 15 km v klasickém stylu. Pak neuspěl ve skiatlonu a obsadil pouze 17. místo.

V závodě na 50 kilometrů od hromadného startu dojel na 18. pozici. Nortug byl nejblíže olympijské medaili ve štafetě. Na posledním úseku běžel znovu. Tentokrát ale nedokázal zacelit mezeru, kterou jeho krajané vytvořili na začátku závodu. Nortug přivedl norský tým na čtvrté místo, téměř 40 sekund za Francouzem Ivanem Bouatem.

V závodě ve sprintu ve volném stylu nečekaně Northugprohrál v semifinále a v závěrečný den olympiády se ve dvojici s Olou Vigenem Hattestadem stal až čtvrtým v mužském týmovém sprintu. Nakonec se mu nepodařilo získat ani jednu medaili, ale to nezabránilo jeho týmu vyhrát celkově v běhu na lyžích.

Soukromý život

Osobní život Pettera Northuga se rozvíjí velmi úspěšně, ačkoliv zůstává po celou dobu oficiálně svobodný. Je známo, že se na začátku své kariéry setkal s překážkářem Reich Nordtomme. Poté došlo k záhadnému románku s pornografickou herečkou Aylar Lee, který představitelé lyžaře všemi možnými způsoby popřeli.

V roce 2015 byli spolu spatřeni Petter Northug a Caroline Dahl, skandinávská popová zpěvačka. Existují také přetrvávající zvěsti o jeho románku s začínající lyžařkou Caroline Vollanovou, která je o 9 let mladší než on.

V roce 2014 byl Nortug středem velkého skandálu. Opilý se dostal do nehody poblíž Trondheimu. Třiadvacetiletý muž, který jel v autě, si zlomil klíční kost. Sám Petter z místa nehody utekl, ale přesto se přiznal, že řídil.

Byl mu odebrán řidičský průkaz, odsouzen k 50 dnům vězení a vysoké pokutě.