Ruský hráč taekwonda Denisenko Alexey Alekseevich: biografie, úspěchy a zajímavá fakta

Obsah:

Denisenko Alexey je slavný domácí sportovec, hráč taekwonda. Dvakrát vyhrál medaili na letních olympijských hrách. Šampion Ruska, mnohonásobný účastník a vítěz evropských a světových šampionátů. Účastník prvních Evropských her v Baku, kde se stal bronzovým medailistou. Má titul Ctěný mistr sportu Ruska.

Životopis sportovce

denisenko alexey

Denisenko Alexey se narodil v malém městě Bataysk, které se nachází v Rostovské oblasti. Stalo se to v roce 1993.

Denisenko Alexei přivedl do oddílu taekwondo jeho otec, když mu bylo pouhých 8 let. Prostě šel do školy. Tam se hrdina našeho článku setkal se svým prvním trenérem, který se jmenoval Alexander Shin.

Otec budoucího šampiona dal tomuto sportu svého syna, protože chtěl, aby vypadal jako idoly svého mládí - Jackie Chan a Jean-Claude Van Damme.

Denisenko Alexejův otec se začal připravovat na sportovní kariéru od prvních let svého života. Otužovali tělo. Nakonec byl Alexej zpočátku velmi nemocné a slabé dítě.

Zpočátku se Alexej zdráhal jít do oddílu, ale postupně se zapojil. Začal napodobovatidoly svého otce as dvojnásobnou energií začaly cvičit taekwondo.

Otec říká, že Alexej chtěl skončit se sportem více než jednou, ale nakonec od této myšlenky upustil. A to i přesto, že se na trénink musel dostat přes celý Don na lodi. Takové problémy vznikly při stavbě Vorošilovského mostu v Rostově. Kvůli opravám nejezdila MHD na pravý břeh Donu, na kterém trénoval. Takže jsem musel použít loď. A vrátit se domů pozdě v noci posledním autobusem.

Soukromý život

Soukromý život v kariéře sportovce hrál velkou roli teprve nedávno. Předtím se plně soustředil na sport.

Naposledy, v prosinci 2016, se oženil s taekwondistkou Anastasií Baryshnikovovou, bronzovou vítězkou olympijských her v Londýně, trojnásobnou mistryní Evropy, která dvakrát získala bronzové medaile na světových šampionátech.

Olympiáda v Londýně

alexey denisenko taekwondo

Aleksey Denisenko v taekwondu začal ukazovat dobré výsledky již od prvních mládežnických turnajů. Brzy si ho všimli trenéři národního týmu.

Úspěch na mezinárodní scéně mu zajistil účast na letních olympijských hrách v Londýně v roce 2012. V té době mu bylo necelých 19 let. Denisenko soutěžil v nejlehčí váhové kategorii - do 58 kilogramů.

Rus začal svou cestu k vítězství v předkole, protože to byl mladý, zcela neznámý sportovec s nízkým osobním hodnocením. VV úplně prvním boji na olympijských hrách se hrdina našeho článku setkal s Kostaričanem Heinerem Oviedem. Rus vyhrál drtivou výhru 5:2.

Ve čtvrtfinále se Alexej Denisenko na olympijských hrách utkal s čínským atletem Wei Zhenyanem. Tentokrát se boj ukázal jako tvrdohlavý, dlouhý a ještě produktivnější. Denisenko vyhrála 10:7. Nejvypjatější byl semifinálový zápas, ve kterém Alexej podlehl v lítém boji Jihokorejci Lee De Hongovi 6:7. Mimochodem, provinilec Rusa ve finále utrpěl drtivou porážku od Španěla Huela Gonzaleze 8:17.

Ale Alexey Denisenko v zápase o třetí místo, v takzvaném finále repasáže, porazil Australana Safwana Khalila 3:1. Mladý Rus tedy získal svou první olympijskou medaili. Na hrách v Londýně to byla pouze jedna ze dvou bronzových medailí pro ruský tým v taekwondo.

Mistrovství Evropy v Ázerbájdžánu

alexey denisenko biografie taekwondo

Dalším velkým mezinárodním turnajem bylo mistrovství Evropy, které se konalo v Baku, hlavním městě Ázerbájdžánu. Alexey Denisenko, taekwondo hrálo v té době rozhodující roli v biografii sportovce, byl bez problémů vybrán do turnaje.

Na soutěžích závodil ve váhové kategorii do 68 kilogramů. Po překonání předkol se sportovec dostal do rozhodujícího boje. Ve finále se setkal s tureckým Servet Tazegulem, ale prohrál.

V soutěži družstev obsadil ruský tým druhé místo a získal dvě zlaté, tři stříbrné a dvě bronzové medaile. Silnějšíbyli tam jen Chorvati.

Mistrovství světa v Rusku

olympiáda alexey denisenko

V roce 2015 získal Alexei Denisenko právo soutěžit na mistrovství světa. Taekwondo v biografii sportovce do té doby hrálo klíčovou roli.

Hrdina našeho článku opět bojoval ve váhové kategorii do 68 kilogramů. A ve finálovém duelu se opět utkal s Turkem Servet Tazegulem. A znovu ztracen.

Ruský tým si obecně na mistrovství světa vedl neúspěšně a obsadil pouze 12. místo. Náš tým neměl jedinou zlatou medaili, pouze dvě stříbrné medaile (z nichž jednu vyhrál Denisenko) a pět bronzových medailí.

Evropské hry v Baku

Alexej Denisenko finále

V roce 2015 se Alexey Denisenko zúčastnil dalších velkých mezinárodních soutěží. Taekwondo bylo zařazeno do programu prvních Evropských her. Jedná se o obdobu olympiády, ale pouze pro evropské týmy. Původně se předpokládalo, že se budou konat pouze letní hry, ale nyní přibývá návrhů na uspořádání evropských zimních her. Za zmínku stojí, že podobné soutěže již delší dobu existují i na jiných kontinentech. Například panamerické, panafrické nebo panarabské hry.

Na těchto soutěžích startoval Alexey Denisenko z 1/8 konečné fáze. Proti němu stál sportovec ze San Marina Michele Ceccarone. Rus suverénně vyhrál 19:1. Ve čtvrtfinále si hrdina našeho článku suverénně poradil i s Angličanem Martinem Stamperem - 18:6.

Problémy začaly až v semifinále s hostitelemplatformy, ázerbájdžánský Aykhan Tagizade. Ve vybojovaném zápase Denisenko prohrála 5:7. V boji o třetí místo se Rus utkal se svým odvěkým rivalem - Turkem Servetem Tazegulem. Tentokrát Turek nečekaně prohrál v 1/8 finále s Polákem Karolem Robakem - 9:21.

Boj o třetí místo byl úspěšný. Denisenko nakonec dokázal vyhrát - 19:16.

V hodnocení týmů na Evropských hrách skončili Rusové třetí, když prohráli s Ázerbájdžánci a Brity.

Druhá olympiáda

alexey denisenko taekwondo olympiáda

V roce 2016 se Alexej Denisenko ve věku 22 let zúčastnil druhých olympijských her. Taekwondo na olympijských hrách byla relativně mladá, ale již milovaná disciplína.

Ve své korunové váhové kategorii do 68 kilogramů byl Denisenko opět jedním z favoritů. V 1/8finále si snadno poradil s Venezuelanem Edgarem Contrerasem - 12:2. Ve čtvrtfinále narazil na Turek Tazegul, ale tentokrát se opět ukázal silnější než jeho soupeř, se kterým zpočátku pravidelně prohrával. Rus vyhrál 19:6.

Belgičan Jaouad Ashab byl v semifinále poražen 6:1. Alexey Denisenko se ve finále setkal s atletem z Jordánska Akhmad Abagaush. Bez ohledu na to, jak hrdina našeho článku odolal, stejně prohrál 6:10.

Tato stříbrná medaile byla jediná, kterou Rusové na těchto hrách získali. S tímto výsledkem v týmové soutěži se podělili o deváté místo s Mexikem, Nigerem, Srbskem a Francií.

Na cestě na šampionát

Teď Alexey Denisenko pokračujetvrdě trénujte, abyste nakonec získali zlatou medaili na velkých mezinárodních soutěžích. Jak vidíte, nikdy nebyl tak úspěšný.

V současné době žije Denisenko ve svém rodném městě - Bataysku. Souběžně se svou sportovní kariérou studuje v Naberezhnye Chelny.

Se svou ženou plánuje Denisenko vystoupit v tandemu na nadcházejících letních olympijských hrách v Tokiu v roce 2020.