Nejoblíbenější rallye na světě. Dakar vítá vítěze

Obsah:

Rally je jedním z nejpopulárnějších typů moderních závodů. Je to velmi velkolepé, a proto zajímavé pro miliony diváků po celém světě. Mezi všemi druhy šampionátů je trasa "Paříž-Dakar" zvláštní. Tato rasa se odlišuje od ostatních. Proč to tolik přitahuje fanoušky a účastníky? To bude probráno v tomto článku.

Historie slavného automobilového maratonu

Rallye Paříž-Dakar se koná od konce roku 1978. Autorem myšlenky takové trasy byl motocyklový závodník z Francie T. Sabin. V roce 1977 se ztratil v libyjské poušti během závodu Abidjan-Nice. Po několika dnech bloudění bez jídla a vody našli motocyklistu nomádi, kteří ho zachránili. Přes všechna neštěstí udělala poušť na Sabina nesmazatelný dojem, o který se chtěl podělit s celým světem. Právě tato myšlenka inspirovala jezdce k vytvoření trasy dosud nejpopulárnější rally. Dakar, podle plánu Thierryho Sabina, měl být konečným bodem závodu a Paříž byla výchozím bodem.

rallye dakar

Původní trasa rally vedla přes sever Afriky, Alžírsko, ale kvůli složité politické situaci a rostoucím nepokojům v tomto státě byla pro závod schválena jiná země, Maroko. Někdy část cesty, kterou účastníci překonávají Libyi.

Zpočátku byl závod jednou z etap Světového poháru. Soutěžní předpisy však vyvolaly mnoho kontroverzí, v jejichž důsledku bylo rozhodnuto vyloučit rally z celkového pořadí mistrovství světa a učinit ji autonomní.

Je zajímavé, že se soutěže za celou její historii účastnili nejen profesionální závodní jezdci, ale i řada rockových hvězd, slavní sportovci z jiných disciplín (alpští lyžaři, horolezci, jachtaři a další).

Pravidla rally

Abyste se mohli zúčastnit této soutěže, musíte znát pravidla rally. Dakar je konečným cílem trasy. Závod začíná v Paříži. Soutěž trvá tři týdny a ujede přibližně 10 000 km. Závodníci se mohou zúčastnit nejen speciálních soutěžních vozů, ale také osobních, nákladních a motocyklových. Pro každý druh dopravy existuje samostatný účet. Počet účastníků mohou být nejen profesionální závodníci, ale i amatéři, kteří obvykle tvoří cca 80 % z celkového počtu přihlášených.

rallye pařížská dakar

Jak je uvedeno výše, pořadí Světového poháru nezahrnuje tuto rally. Dakar je posledním městem na cestě jezdců, kde se určí vítězové. Proabyste se stali šampionem soutěže, stačí v tomto automobilovém maratonu předjet své soupeře, na rozdíl od Světového poháru, kde účastníci dostávají za každý závod body, které se na konci sezóny sečtou.

Vítězové rally

kamaz rallye Dakar

Až do začátku 21. století byl hlavním rekordmanem v počtu vítězství v rallye Paříž-Dakar Stefan Petransel, který tento automobilový maraton vyhrál šestkrát za deset let účasti na něm.

2001 byl přelomový jak z hlediska pravidel závodu, tak z hlediska vítězů. V souladu se změnami provedenými v pravidlech soutěže si tým nemohl přinést vybavení, které by v případě poruchy dokázalo problém odstranit. Případné opravy musel provést řidič a navigátor. Ve stejném roce vyhrála rally poprvé žena, Jutta Kleinschmidt.

Ruské kamiony se staly skutečnými triumfy rallye Paříž-Dakar. KamAZ-master, vynikající ruský tým, vyhrál maraton mnohokrát. V posledních letech si i nadále drží vedení a pravidelně vyhrává velké mezinárodní soutěže.

Tým "KAMAZ-master"

rallye paříž dakar kamaz

V historii Rallye Dakar vyhrál ruský tým tento prestižní maraton 13krát. V roce 2015 rally, která se konala na území Bolívie, Argentiny a Chile, poprvé vyhrál pilot Airat Mardeev v kategorii kamionů. V závěrečné fázi závodu se mu podařilo odpoutat se od svých pronásledovatelů a nakonec předčil své nejbližší konkurenty,mimo jiné i spoluhráči ve 14 a 51 minutách (2. místo - Nikolaev, 3. místo - Karginov).

Ruští piloti tak opět ukázali, jakou cenu má vůz KamAZ. Rally "Dakar" se mu rok od roku v hodnocení kamionů podřizuje.