John Higgins: biografie, fakta ze života, fotky

Obsah:

Jedním z nejjasnějších a nejslavnějších představitelů snookeru je John Higgins. Hráčova biografie začala v malém městečku Wishaw, kde se 18. května 1975 narodil. Skot získal mezinárodní licenci a stal se profesionálním hráčem v roce 1992.

Spolu s dalším, neméně významným Britem Ronniem O'Sullivanem vstoupil mezi světovou elitu snookeru, jakési kulečníkové hry. K prvnímu triumfu došlo v roce 1994, kdy ve finále porazil Davea Harolda. Od té chvíle se jeho kariéra začala rychle rozvíjet.

Kariéra skotského "čaroděje"

První dvě sezóny ve své kariéře strávil John docela skromně. Ohlásil se v turnaji Grand Pri, kde senzačně vybojoval první místo. Slavný hráč se tam nezastavil a již v další sezóně vyhrál dva tituly British Open a International Open. Tyto úspěchy umožnily Skotovi zaujmout 11. místo v žebříčku světových snookerových hráčů.

john higgins

V sezóně 1995-1996 John Higgins nadále předváděl vynikající hru. Jeho sbírka trofejí byla doplněna o několik dalších titulů: German Open,International Open. Stal se čtvrtfinalistou světového turnaje a sebevědomě se usadil na druhé příčce hodnocení.

Sezóna 1997/98 byla nejúspěšnější v kariéře Skota. Higgins byl finalistou 8 bodovaných turnajů. Teď bylo jen mistrovství světa, kde se neproslavil velkými úspěchy. Šťastná souhra okolností by mohla hráče přivést k drahocennému snu. K tomu musel Stephen Hendry prohrát v prvním kole soutěže a John, aby získal vytouženou trofej. Nakonec si s tímto úkolem poradil a obsadil první místo v žebříčku.

Rychle stoupá a klesá

V sezóně 1998/99 se Johnu Higginsovi nepodařilo obhájit titul. Hráč však zůstal na prvním místě díky vítězství v několika hlavních soutěžích: The Masters, China International, UK Snooker Championship.

Další sezóna byla v mistrově kariéře neméně úspěšná. V jednom z turnajů získal nejvíce bodů na zápas. Poprvé byl maximální náběh 147 bodů zaznamenán na Poháru národů a poté na soutěži Irish Masters. Higgins vyhrál několik dalších trofejí na Welsh Open a Grand Prix.

V sezóně 2000/01 začal John upadat. Zpočátku šlo všechno dobře a ve finále British Championship porazil významného Marka Williamse. V Grand Prix se však kvůli svatbě přestal účastnit. V soutěži Nations Cup prohrál s Ronniem O'Sullivanem a klesl na třetí místo ve světovém žebříčku.

Navzdory špatnému výkonu v následujících dvou sezónách se Johnu Higginsovi podařilo zůstat v první pětcehráči snookeru.

Vysoká úroveň dovedností – první řádek v žebříčku

V roce 2005/06 získal Skot zpět svou vynikající formu. Na turnaji Grand Prix přesvědčivě zvítězil nad svým věčným rivalem Ronniem O'Sullivanem. Ve stejnou dobu John vytvořil několik rekordů: 4 sté série a 494 vstřelených bodů.

snookerový hráč john higgins

Britský šampionát byl pro Higginse méně úspěšný. Prohrál v 1/8 finále se svým soupeřem Kenem Dohertym, ale vyhrál turnaj ve Wembley. V soutěži M alta Cup se hráč dostane do finále, ale je poražen.

Na turnaji Welsh Open zkušený mistr prohrává v 1/8 finále. Soutěž China Open končí pro Skota konečnou porážkou s Markem Williamsem. Byl jedním z favoritů na mistrovství světa 2006. K všeobecnému překvapení mnoha odborníků však v prvním kole soutěže prohrál s Markem Selbym. Navzdory této skutečnosti se snookerovému hráči Johnu Higginsovi podařilo znovu získat první místo v žebříčku.

Nestabilní hra, frustrující fanoušky

Fanoušci skotského „čaroděje“od něj očekávali stejně úspěšné výkony jako v předchozí sezóně. John je však nepotěšil, ale pouze zklamal. Vstoupil do Northern Ireland Trophy, kde prohrál v osmifinále s čínským hráčem. Poté se mu nepodařilo obhájit mistrovský titul v soutěži Grand Prix.

Na British Championship Higgins předvedl nejvyšší třídu a dostal se do semifinálové fáze. Prohrál však s budoucím vítězem PetremEbdon. Pak začal zkušený mistr upadat. Neuspěl v prvním kole Welsh Open a M alta Cupu. Na turnaji China Open se Skot dostal do 1/4 finále, kde prohrál se svým soupeřem a blízkým kolegou Grammem Dottem.

fotka john higgins

Na prestižní soutěži v Sheffieldu nebyl John Higgins favoritem. Přesto se dokázal před fanoušky rehabilitovat a získat další trofej.

Světová sláva – první vážný úspěch

V roce 1998 se Skot zúčastnil světového šampionátu. Poprvé v kariéře se dostal do finále a urval vítězství mladému a nadějnému Marku Selbymu. Angličan se kvalifikoval a předvedl vysokou třídu hry. Jeho soupeř však ukázal opravdový um a vůli po vítězství. V důsledku toho „čaroděj“slavil úspěch.

Prvním šampionem se stal v roce 1998, když mu bylo pouhých 23 let, před dvěma skvělými hráči v tomto ukazateli, Williamsem a O'Sullivanem. Po 9 letech vyhrál druhou trofej mistrovství světa.

MBE John Higgins

V roce 2007 držitel čestného titulu „Člen Řádu Britského impéria“John Higgins ve svém rozhovoru přiznal, že tato událost se po narození dítěte stala jednou z nejdůležitějších v jeho životě. Další sezóna byla pro zkušeného hráče neméně úspěšná. Stal se vítězem soutěže Grand Prix a získal svůj třetí mistrovský titul. V žebříčku snookerových hráčů obsadil 4. místo a o rok později se stal jeho lídrem.

Obvinění z úplatkářství

V dubnu 2010 se skotský hráč zúčastnil obchodního jednání se svým manažerem. Vlivný obchodník navrhl, aby Higgins a Mooney uspořádali sérii snookerových zápasů na smluvním základě.

V té době se trojnásobný držitel světového titulu rozhodl přijmout lákavou nabídku a uspořádat pevnou hru. V důsledku toho musel John ustoupit v několika snímcích. Celková částka úplatku byla asi 400 000 $.

Higgins byl po interním vyšetřování pozastaven ze snookerových soutěží. Zkušený Skot se nicméně rozhodl obvinění popřít s tím, že za celou svou profesionální kariéru nikdy záměrně nechyběl.

Podle rozhodnutí nezávislého tribunálu dostal hráč peněžitou pokutu a šestiměsíční suspendaci a jeho manažer dostal doživotní zákaz snookeru.

Zpět do hry

Po pozastavení vyhrál John několik turnajů. Dva z nich jsou nejprestižnější: British Championship a World Championship. Skot nadále předváděl vysokou úroveň snookerové hry. Johnu Higginsovi, jehož biografie je přímým důkazem jeho talentu, se „podařilo“zvítězit i v ETPC-5. ETPC-6 pro něj nebyl tak úspěšný. Dostal se do finále, ale prohrál s budoucím šampionem Michaelem Holtem.

Britský šampionát John držel na vysoké úrovni a ve finále se střetl s Markem Williamsem. Během setkání byl hráč horší se skóre 2:7 a 5:9. V nejtěžším boji všakHiggins dokázal vyhrát. Tento titul byl třetí v jeho kariéře.

životopis Johna Higginse

Na únorovém Welsh Open se dostal do finále a získal další trofej, když porazil Stephena Maguirea s celkovým skóre 9:6. Následující měsíc také Skot triumfoval na Hainan Classic.

Život mimo snooker

I čtyřnásobný mistr světa John Higgins má právo na soukromí. V roce 2000 uzavřel oficiální manželství se svou milovanou Denise. Během let se jim narodily tři děti: dívka Claudia, chlapci Oliver a Pierce. Kromě toho se vždy snaží navštěvovat fotbalové zápasy svého oblíbeného keltského týmu.

čtyřnásobný mistr světa John Higgins

V roce 2006, po prohře ve finále M alta Cupu, byl John vyhozen z letadla kvůli extrémní intoxikaci. V přípravě na další turnaj a světovou slávu v Crucible se však hráči podařilo přestat pít alkohol.

V roce 2011 měla Higgins velkou tragédii. Jeho otec zemřel na rakovinu. Téměř vždy doprovázel svého syna na všech světových turnajích.

První místo v žebříčku, vítězství v British Championship

Na každoročním britském turnaji se Skot setkal ve finále s Markem Williamsem. John Higgins (na obrázku níže) byl rozhodnut vyhrát.

V rozhodujícím zápase předvedl Velšan nízkou úroveň hry. V semifinále ukázal charakter a vůli po vítězství. Finále však pro něj bylo extrémně neúspěšné. Celkové skóre bylo 9-5, když Skot otočil vývoj a ve své kariéře profesionálního hráče vyhrál 22 trofejí. Je jedním z velikánů, kteří vyhráli UK Championship více než dvakrát.

John Higgins nadále těší své fanoušky talentovanou hrou. I přes mírný pokles nadále prokazuje vysokou úroveň dovedností. Momentálně se nachází na 6. příčce světového žebříčku. Skotský "čaroděj" z Wishaw se navždy zapsal do historie populární hry.