Welsh Stadium "Cardiff City": historie a zápasy

Cardiff City je jedním ze dvou fotbalových klubů ve Walesu, které hrají Premier League. Aréna byla tři roky od svého otevření domovem Cardiff Blues Rugby Club.

městský stadion v Cardiffu

Podrobnosti

Výstavba stadionu trvala dva roky a skončila na jaře roku 2009. Dva týmy začaly sdílet arénu najednou. Prvním byl Cardiff City Football Club, který se přestěhoval z parku Ninian, který byl domovem hlavního klubu 99 let. Druhými vlastníky stadionu je rugbyový klub Cardiff Blues.

Náklady na stavbu arény byly asi 50 milionů liber. Arup byl architekt. Kapacita - 25 tisíc míst. Stadion Cardiff City je co do počtu míst druhou arénou v zemi, hned za Millenium, která má kapacitu 74,5 tisíce diváků. V létě prošel Cardiff City Stadium rekonstrukcí, po které se začalo ubytovávat až 33,5 tisíce fanoušků.

První hry

V polovině července 2009 odehrály Cardiff a Celtic přátelské utkánízápas v aréně. Oficiální debut na stadionu Cardiff City se konal v srpnu 2009, kdy Scunthorpe United přijel na návštěvu hostitelů. Zápas skončil drtivým vítězstvím Velšanů se skóre 4:0.

V listopadu téhož roku navštívil stadion poprvé národní tým Walesu, který sehrál přátelský zápas proti Skotsku. Utkání skončilo vítězstvím Velšanů 3:0. Téměř o rok později, Wales hrál svůj první oficiální zápas v Cardiff City. Byl to zápas v rámci výběru na Euro-2012. Britský tým byl rivalem Bulharska.

Slavné zápasy

Jedním z prvních velkých klubů, které navštívily novou arénu velšského klubu, byl Manchester City. Jednalo se o zápas ve 2. kole Premier League. Zápas skončil senzačním vítězstvím Cardiff City 3:2. Na začátku druhé půle šli "citizens" do vedení, ale o pár minut později Velšané vyrovnali a v závěru poločasu Campbellova dvojka dala týmu velkou výhodu. Negredo stanovil konečné skóre v přestávce.

Manchester United přijel do Walesu ve 12. kole. Zápas skončil remízou. Ve 13. kole byl rivalem Cardiff City londýnský Arsenal. Tentokrát se velšským hráčům grandee nepodařilo překvapit. Ramseyho vzpruha a Flaminiho gól zajistily Gunners drtivé vítězství.

Liverpool navštívil Cardiff City v březnu. Zápas se konal v rámci 31. kola Premier League. Merseysiders byli jedním z nejlepších týmů v šampionátu a uchazeči o titul. Debut ve hře Zápas otevřel skóre. O několik minut později Saures obnovil status quo. V polovině prvního poločasu ještě jednou posílal Velšany gól Campbella, ale do přestávky ještě Skrtel skóre srovnal. Liverpool vyhrál druhý poločas 4-1 a zápas vyhrál 6-3.

cardiff city stadion cardiff city

V posledním kole sezóny 2013/14 přijela Chelsea na hostování do Cardiff City, která ztratila šance na mistrovský titul několik zápasů před koncem anglického šampionátu. London Grand se stal posledním velkým klubem, který navštívil velšský stadion. Zápas skončil vítězstvím svěřenců Josého Mourinha 2:1. Na konci sezóny Cardiff City, jehož hlavní trenér Ole Gunnar Solskjaer byl jmenován během šampionátu, sestoupil do šampionátu a nikdy nepostoupil do anglické Premier League za 3 sezóny.

Superpohár UEFA

Po umístění na 20. místě v Premier League v sezóně 2013/14 byl Cardiff seřazen do druhé ligy anglického fotbalu. Od té doby do arény klubu nepřišel žádný světoznámý tým. To se mělo změnit poté, co bylo Cardiff City vybráno jako hostitel utkání Superpoháru UEFA 2014 mezi Realem Madrid a Sevillou.

Utkání navštívilo 30 854 diváků, což je stále rekord arény. Rozhodčím byl anglický soudce Mark Clattenburg. Real Madrid vyhrál 2:0 díky ortéze Cristiana Ronalda.