Rakouský závodní jezdec Gerhard Berger: biografie a sportovní kariéra

Obsah:

Gerhard Berger je slavný rakouský závodní jezdec, který závodí ve formuli 1 za různé týmy. Opakovaně byl vítězem a vítězem ceny ve fázích soutěže.

gerhard berger

Gerhard Berger. Talentovaný debutant

Narodil se v srpnu 1959 v rakouském městě Worgl. Svou profesionální kariéru začal u automobilových závodů Alfa Romeo, kde předvedl velmi dobré výsledky.

Brzy Gerhard Berger přestoupil do prestižnější formule 3, kde se v boji o titul mistra kontinentu úspěšně utkal se slavným Italem Ivanem Capellim. V roce 1984 byl Berger pozván do německého týmu Formule 1 - ATS. Ve svém debutovém závodě na své rodné rakouské trati předvedl Gerhard pouze dvanáctý výsledek.

Úspěšnější bylo vystoupení na Velké ceně Itálie, která se konala na slavném okruhu v Monze. Gerhard Berger v konkurenci předních a zkušenějších pilotů dokázal dojet až šestý. Bohužel, vzhledem k tomu, že nebyl zahrnut do oficiální přihlášky do šampionátu, rakouský jezdec za tento úspěch nezískal body.

Autonehoda a první úspěchy

1985 začal velmi špatně pro mladého Gerharda Bergera, jehož fotku můžete vidět v článku. Dostal se do dopravní nehody, v důsledku které si zlomil krční obratle. Navzdory tomu se rychle zotavil a vrátil se do Formule 1, kde začal jezdit za nový tým - Arrows.

závodní automobilista gerhard berger

Po čtyřech neúspěšných etapách, ve kterých Rakušan nemohl dojet do cíle, začal ukazovat poměrně dobré výsledky. A na posledních dvou Grand Prix (v Jižní Africe a Austrálii) se mu podařilo dostat do bodovaného pásma.

V roce 1986 je Gerhard Berger závodním jezdcem reprezentujícím italský tým Benetton. Po bodovaném umístění na Velké ceně Brazílie a Španělska obsadil Rakušan poprvé v San Marinu třetí místo a vystoupal na stupně vítězů.

Ale nejlepší výsledky teprve přišly. Berger si při Velké ceně Mexika suverénně poradil se slavnými Alainem Prostem a Ayrtonem Sennou a poprvé vyhrál etapu formule 1. Díky těmto výsledkům dostal pozvání hrát za jednu z nejznámějších společností - Ferrari.

Nová vítězství a úspěchy

Během svých tří sezón u Ferrari vyhrál Gerhard Berger čtyřikrát Grand Prix a sedmkrát byl mezi třemi nejlepšími. V sezóně 1988 získal 41 bodů a celkově obsadil své rekordní třetí místo.

V příštím šampionátu však měl často problémy s autem. V etapě v San Marinu v důsledku nehody jeho auto začalo hořet,a teprve včas záchranáři dorazili včas, zachránili pilota před vážnými následky.

fotografie gerharda bergera

Po sérii neúspěchů podepsal Gerhard Berger v roce 1990 smlouvu s britskou automobilovou stájí "McLaren", ve které byl spárován s legendárním Ayrtonem Sennou. Rakouský jezdec, který zůstal trochu ve stínu Brazilce, vykazoval trvale vysoké výsledky, pravidelně bodoval a trvale se umisťoval mezi pěti nejlepšími jezdci Formule 1.

V roce 1993 se Berger vrátil do stáje Ferrari. Rok a půl nemohl Gerhard vyhrát a tuto sérii ukončil až na Velké ceně Německa v roce 1994. Další vítězství mu bohužel uniklo v jedné ze zatáček etapy v Austrálii, kde Nigel Mansell úspěšně využil Rakušanovy chyby. Na konci sezóny Berger zopakoval svůj rekord a skončil celkově třetí.

Návrat do Benettonu a odchod do důchodu

Další. Po další sezóně ve Ferrari se Gerhard Berger rozhodl vrátit do týmu Benetton a hledat nová vítězství. I zde ho však nadále pronásledovaly periodické výpadky. V etapě v Německu, jen pár kol před cílem, se jeho vůz vznítil a shořel motor.

V roce 1997, ve své poslední sezóně formule 1, vynechal rakouský závodní jezdec tři závody kvůli těžké formě sinusitidy a poté se vrátil a získal skvělé vítězství ve Velké ceně Německa. Byl to poslední triumf nejen pro Gerharda Bergera, ale také pro Benetton.

berger gerhard

Závodní jezdec cítil vážnou konkurenci ze strany mladých pilotů a rozhodl se na konci sezóny ukončit svou sportovní kariéru. Tak to udělal.